Ukraina – bardzo złe wieści

Euromajdan w Kijowie został otoczony przez milicję i wojska wewnętrzne. Opozycja gotuje się na odparcie szturmu.

Zły scenariusz – o którym pisałem 5 grudnia – może się spełnić lada chwila. Nasi parlamentarzyści, którzy wrócili wówczas z Kijowa mówili mi wówczas o „czarnym poniedziałku” – czyli spodziewanym ataku na pokojową demonstrację na kijowskim Majdanie.

Wiktor Janukowycz liczył, że mróz i śnieg przerzedzi szeregi jego politycznych przeciwników. Wtedy to łatwiej będzie można ich rozproszyć.

Opozycja – spodziewając się takiego scenariusza – zaczęła wznosić barykady i gotować się do walki.

Głos lidera partii „Udar” wieszczy jak najgorszy rozwój sytuacji. Witalij Kliczko wzywa na plac. Jednocześnie prosi, by miejsce, w którym odbywa się demonstracja opuściły kobiety i dzieci.

Po jednej stronie milicja i wojska wewnętrzne – uzbrojone po zęby. Jednostka specjalna Berkut, która pokazała co znaczy brutalność.

Po drugiej stronie zabarykadowani, osaczeni w budynku Ratusza młodzi ludzie – uzbrojeni w drewniane kije, zdeterminowani by się bronić za wszelką cenę.

Wszystko postawione jest na ostrzu noża. Wystarczy, że komuś puszczą nerwy i proeuropejski, obywatelski protest skończy się krwawą jatką – która na długo podzieli Ukraińców, sprawi, że dialog nie będzie już możliwy.

To najgorsze, co może się zdarzyć.

„Okrągły stół” przestaje być opcją dla opozycji, a staje się pilną potrzebą.

Paweł Reszka

4 myśli w temacie “Ukraina – bardzo złe wieści

 1. ~Patryk Gęsicki

  Szczerze mówiąc to musi się skończyć rewolucją. Opozycja i niezadowoleni Ukraińcy nie ustąpią, podobnie obecny rząd. Nie wierzę w pokojowe porozumienie. Na to czas już minął…

  Odpowiedz
 2. ~Paweł Reszka

  Panie Patryku,

  oby Pan się mylił. Mam nadzieję, że jednak rozsądek zwycięży. Podczas Pomarańczowej Rewolucji też było blisko. Otoczenie L. Kuczmy bardzo naciskało na rozwiązanie siłowe. No, ale L.K. – przy wsparciu A. Kwaśniewskiego zresztą – się nie zgodził.
  Może i teraz jakoś rozejdzie się po kościach.

  Dziękuję z komentarz i pozdrawiam
  Paweł Reszka

  Odpowiedz
 3. ~jarosław nejno

  Na Majdanie są duchowni i jest odśpiewywany m.in. akatyst ku czci Bogarodzicy. To jest b. podobne do tego, co działo się w Gdańskiej Stoczni w sierpniu ’80 i świadczy o determinacji protestujących-b. głębokiej determinacji…

  Odpowiedz
 4. ~Elbro

  Co możemy zrobić?
  Ja wiem, że niewiele, ale może jest jakaś ukraińska strona czy facebook, gdzie możemy choćby wyrazić poparcie dla zwolenników Europy.
  Pamiętam z czasów pradawnych, ile znaczyło dla Polaków poczucie, że nie jesteśmy sami w naszych dążeniach do niepodległości.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *